Gå till innehåll

Svensk Handboll

Svensk Handboll

Allsvensk trio utmanar Önnereds HK

Önnereds HK är stora favoriter i den allsvenskt präglade grupp 3. BK Heid, Eskilstuna Guif och IFK Örebro tillhör den näst högsta serien.

Önnereds HK

Ort: Göteborg
Placering i fjolårets seriespel (SHE): 3
Resultat i fjolårets cupspel: Kvartsfinal
Hemmaarena: ÖHK-hallen

BK Heid

Ort: Göteborg
Placering i fjolårets seriespel (SHE): 12
Resultat i fjolårets cupspel: Gruppspel
Hemmaarena: Heidhallen

Eskilstuna Guif

Ort: Eskilstuna
Placering i fjolårets seriespel (DA): 7
Resultat i fjolårets cupspel: Gruppspel
Hemmaarena: Stiga Sports Arena

IFK Örebro

Ort: Örebro
Placering i fjolårets seriespel (DA): 9
Resultat i fjolårets cupspel: Gruppspel
Hemmaarena: Örebro Arena

Önnereds HK kommer från en av sina bästa säsonger i klubbens historia. Laget slutade på tredjeplats i högsta serien vilket är nytt klubbrekord. Dessutom gick de till SM-semifinal för första gången på 15 år. Bland spelarna var det framförallt målvakten Jenny Sandgren som utmärkte sig. Sandgren fick priset som årets målvakt i SHE säsongen 2022/2023. Nyförvärven är många i ÖHK. Bland andra Clara Wolf från Heid, Siw Aabech från Kristianstad HK och Linnea Wester från tyska Blomberg-Lippe. 

Desto tyngre gick fjolårssäsongen för BK Heid. Göteborgslaget förlorade 21 matcher i rad i seriespelet innan de i sista omgången fick smaka på segerns sötma, när de bortabesegrade IF Hallby i Jönköping. Men då var degraderingen och jumboplatsen redan ett faktum. Kommande säsong blir klubbens första på 17 år i den näst högsta serien. 

Eskilstuna Guif och IFK Örebro slutade på sjundeplats respektive niondeplats i allsvenskan. Örebro kvalade sig kvar genom att besegra HK Drott Halmstad över två matcher. 

De två bästa lagen i varje grupp avancerar till åttondelsfinal. Samtliga matcher i ATG Svenska cupens gruppspel visas på Handbollplay.se Länk till annan webbplats.. Livescore går att följa på svenskhandboll.se Länk till annan webbplats.. Sedan tidigare står det klart att ATG Svenska cupen från och med säsongen 2023-2024 kommer att avgöras genom ett Final4.

Spelschema:

Onsdag 16 augusti, 19.00: IFK Örebro–BK Heid
Söndag 20 augusti, 19.00: Önnereds HK–Eskilstuna Guif
Onsdag 23 augusti, 19.00: Eskilstuna Guif–BK Heid
Onsdag 23 augusti, 19.00: IFK Örebro–Önnereds HK
Onsdag 30 augusti, 19.00: BK Heid–Önnereds HK
Onsdag 30 augusti, 19.00: Eskilstuna Guif–IFK Örebro

Till resultatsidan: https://www.profixio.com/app/leagueid15568/category/1137526?segment=kommende Länk till annan webbplats.
Till damtävlingen: https://www.profixio.com/app/leagueid15568/categories Länk till annan webbplats.

Publicerad: 2023-08-08

Senast uppdaterad: 2023-08-11

Författare: Olof Thyrelius Ericson

Intressant? Dela gärna!